2013.03.02// D. Jędrzejewska
Proszę Państwa, idzie wiosna! Umysły efektywniej pracują, energia buzuje, myśli stają się bardziej optymistyczne, więcej w nas chęci i radości. To najlepszy czas, by ruszyć naprzód niemalże w każdej dziedzinie życia, nadrobić zaległości, stać się bardziej aktywnym - także w kulturze. Na potrzeby czytelnika reagują wydawcy, proponując mu kilka interesujących pozycji. Oto krótki przegląd nowości i zapowiedzi wiosennych.
Poradnik pozytywnego myślenia, Matthew Quick
Zimę zdominowała jak zwykle oscarowa rywalizacja i premiery z rozdaniem nagród Akademii związane. W tym roku wśród nominowanych filmów królowały adaptacje książek, które w większości mogliśmy odszukać w naszych polskich księgarniach. Wyjątek stanowił „Poradnik pozytywnego myślenia” autorstwa Matthew Quicka, którego ekranizacja z Jennifer Lawrence, Bradleyem Cooperem i Robertem De Niro zrobiła furorę wśród fanów kina. Polska premiera książkowego pierwowzoru już za parę dni (06.03), książkę na rynek wprowadzi Wydawnictwo Otwarte.
England’s Dreaming, Historia punk rocka, Jon Savage
Obowiązkowa pozycja dla fanów muzyki i entuzjastów jej historii. „England’s Dreaming” to pierwsza kompletna historii kultury punkowej. Poczytamy tutaj o źródłach kulturowych punkrockowego ruchu, a także jego kontekstach społecznych. Całość przedstawia się bardzo rzetelnie, tworząc jednocześnie bardzo sugestywny obraz tamtych czasów z opowieścią o Sex Pistols na czele. Polska tłumaczka książki to Marta Marciniak, mocno związana z punkowym ruchem feministka, obecnie doktorantka na wydziale Transnational Studies na State University of New York at Buffalo w USA.
David Bowie, Biografia, Marc Spitz
W tym roku czeka nas wielkie muzyczne wydarzenie. Już za dwa tygodnie w sklepach pojawi się najnowszy album Davida Bowie pt. „The Next Day”. Rzecz jest gorąco wyczekiwana, wszak to pierwszy od 10 lat album wybitnego artysty (a jednocześnie 24. w karierze). Nic więc dziwnego, że na rynku pojawia się równocześnie biografia Bowiego. Obszerny tom autorstwa Marca Spitza to jedna z najbardziej rzetelnych i szczegółowych biografii muzyka, obfitująca zarówno w solidne fakty, jak i ciekawostki, a nawet pikantne szczególiki.
Czas poza czasem, Philip K. Dick
To kolejna książka Philipa K. Dicka wydana w pięknej szacie graficznej w wydawnictwie Rebis. Interesujące ilustracje Wojciecha Siudmaka po raz kolejny zdobią nieco paranoiczną historię, w której bohaterem jest człowiek niby zwyczajny, którego spotykają niezwyczajne rzeczy. W jego głowie pojawia się pytanie – czy poza moim światem istnieje drugi, alternatywny? Czy już kompletnie oszalałem? Bo Dicka warto sięgać. Wie to każdy fan „Blade Runnera”.
Gogol w czasach Google’a, Wacław Radziwinowicz
To rzecz niezwykle interesująca dla tych czytelników, dla których Rosja zawsze stanowiła pewnego rodzaju obiekt fascynacji. Całość stanowi zbiór reportaży, korespondencji, felietonów i relacji polskiego, wieloletniego korespondenta w Moskwie. To z nich wyłania się obraz dziwacznego, bardzo pijanego kraju, pełnego sprzeczności, rozdartego, smutnego i wesołego jednocześnie.