2013.11.24// D. Jędrzejewska
Polityka to jeden z najbardziej emocjonujących tematów świata. Szczególnie, gdy mowa nie o polityce lokalnej, ale tej najwyższego szczeblu. Gdy tam, na najwyższych stanowiskach, dochodzi do przekrętów, tajnych działań i intryg, zawsze robi się gorąco. Taka polityka świetnie sprawdza się na kartach powieści. Literatura zna przecież nazwiska świetnych pisarzy, którzy specjalizują się właśnie w tym nurcie. Do nich można zaliczyć choćby Toma Clancy’ego oraz Johna Grishama.
Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg, John Le Carré
Bohaterem tej emocjonującej książki jest agent George Smiley, który lata wcześniej popadł w niełaskę, a teraz został ponownie wezwany do brytyjskich służb specjalnych. Pojawiają się bowiem podejrzenia, że jeden z wysokich oficerów wywiadu może pracować dla Rosjan. Ministerstwo chce, aby Smiley objął dochodzenie, potem rozwiązał problem, a następnie zneutralizował "kreta". Ten tworzy listę czterech podejrzanych, którym nadane zostają pseudonimy: Tinker (Druciarz), Tailor (Krawiec), Soldier (Żołnierz) oraz Poor Man (Biedak). Dwa lata temu do kin weszła rewelacyjna ekranizacja tejże książki, gdzie w głównych rolach zobaczyliśmy Gary’ego Oldmana, Colina Firtha i Benedicta Cumberbatcha.
Suma wszystkich strachów, Tom Clancy
To jedna ze słynniejszych książek opowiadająca o perypetiach Jacka Ryana. Jej fabuła zawiązuje się w momencie, w którym świat staje przed zagrożeniem katastrofy nuklearnej. Aż po 20 latach odnaleziono bowiem zagubioną w 1973 roku bombę atomową. Nieopatrznie trafia ona w ręce muzułmańskich fundamentalistów i zostaje zaadaptowana do współczesnych warunków, by potem eksplodować podczas finałowego meczu NFL na stadionie w Denver. Książkę również zekranizowano. W 2002 roku do kin trafiła filmowa „Suma wszystkich strachów” z głównymi rolami Bena Afflecka i Morgana Freemana.
Złodziejski honor, Jeffrey Archer
Akcja powieści Jeffreya Archera przenosi nas do roku 1993. Wtedy to Saddam Husajn planuje upokorzyć Stany Zjednoczone i postanawia ukraść z Archiwum Narodowego w Waszyngtonie Deklarację Niepodległości - najważniejszy dokument historyczny w historii Ameryki.
Sprawy nie można zlekceważyć, dlatego postanowiono wprowadzić w życie skomplikowaną operację pod kryptonimem "Pustynny Spokój". Wezmą w niej udział fałszywi agenci służb specjalnych, prawdziwi hollywoodzcy filmowcy, a także sobowtór prezydenta Billa Clintona. Prócz tego w całą kabałę zostają wplątani: Scott Bradley, profesor Uniwersytetu Yale oraz Hannah Kopec, agentka Mossadu. Zaznaczmy, że Archer pisze bardzo lekkim językiem, a jego intrygi czyta się szybko i z wypiekami na twarzy.
Raport Pelikana, John Grisham
Gdy w tym samym momencie zamordowano dwóch sędziów Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, cała Ameryka zaniemówiła. Ani FBI, ani CIA nie potrafiły ruszyć sprawy do przodu. Tymczasem, zupełnie niespodziewanie, na pewien trop wpada studentka prawa z Nowego Orleanu. Z pozoru absurdalne wnioski przedstawia w specjalnym raporcie, lecz wtedy naraża się na śmiertelne niebezpieczeństwo. Historię tę rozsławiła ekranizacja pod tym samym tytułem z 1993 roku ze świetną Julią Roberts.
Władza absolutna, David Baldacci
Sprawa okazuje się naprawdę poważna, mimo że bohater tej książki jest całkiem przeciętny – to złodziej, który zmęczony już swoim fachem, chce dokonać ostatniego skoku. Postanawia więc obrabować bogatą willę na chwilę pozbawioną właścicieli. W czasie napadu tylko weneckie lustro dzieli go od szokującego wydarzenia – w morderstwo młodej kobiety zamieszany jest prezydent Stanów Zjednoczonych, a sprawa zostaje zatuszowana przez władze. Tylko nasz złodziej zna prawdę. Tymczasem po piętach zaczynają mu deptać federalni.