2013.10.05// D. Jędrzejewska
Są w historii literatury takie tytuły, które niegdyś szokowały całe masy czytelników. Musiały tym samym zmagać się z cenzurą, odrzuceniem, bojkotem, oburzeniem, obrazą. Dzisiaj już zaakceptowane, nadal potrafią zaskoczyć. Tematy przewodnie najbardziej szokujących tytułów, to seks, przemoc i opętanie przez diabła. Każdy z nich, umiejętnie podany i przedstawiony w wiarygodny, bezkompromisowy sposób, jest w stanie wyzwolić na twarzy czytelnika rumieńce lub wytrącić go z równowagi.
Dziecko Rosemary, Ira Levin
Książka, na podstawie której Polański nakręcił słynny na całym świecie film, jest wyposażona w niezwykły, mroczny klimat.
Dziecko Rosemary
Dzieją się tu rzeczy niebywałe: dziwne sny, niepokojące odgłosy czy nagłe samobójstwa. Diabeł, który wkrada się między szczęśliwe małżeństwo, pełna napięcia historia o złu, które czyha na zewnątrz, ale również o złu, które czai się w przeciętnym człowieku. W roku 1962, kiedy książka Levin ujrzała światło dzienne, jej czytelnicy okrzyknęli ją naprawdę „szatańską”.
Egzorcysta, William Peter Blatty
Egzorcysta
Tę historię zna chyba każdy, tyle że z ekranu, nie z kartek książki. Główną bohaterką jest tu dwunastoletnia dziewczynka o imieniu Regan, która podczas zabawy z tabliczką spirytualistyczną nawiązuje kontakt ze zmarłym. Niedługo później dziewczynce zaczynają się przytrafiać dziwaczne rzeczy. Przerażeni rodzice wkrótce będą musieli skorzystać z pomocy egzorcysty. Pisarz po sukcesie swojej niezwykle przerażającej książki napisał scenariusz do słynnego filmu, za który zresztą otrzymał Oscara.
American Psycho, Bret Easton Ellis
Christian Bale w American Psycho
Kolejna książka, która nie obeszła się bez ekranizacji. Zanim jednak powieść została przez kogokolwiek zaakceptowana jako warte uwagi dziełko, wywołała ogromne wprost oburzenie. Kobiety zatrudnione w domu wydawniczym zajmującym się książką odmówiły pracy – nie chciały mieć do czynienia z rzeczą w tak bezkompromisowy sposób, z chorobliwą wręcz dokładnością opisującą działania psychopatycznego mordercy - 27-letniego przedstawiciela nowobogackiego grupy yuppies. W filmowej adaptacji wystąpił bezbłędny Christian Bale.
Lolita, Wladimir Nabokov
Dominique Swain - filmowa Lolita
„Lolita” od samego początku miała wiele problemów. Najpierw nie chciano jej wydać, a potem nie chciano jej czytać, ani wznawiać, dużo czasu minęło, zanim została zaakceptowana jako wielkie dzieło literatury pięknej. Rzecz opowiada o obsesyjnej fascynacji dojrzałego mężczyzny 12-letnią dziewczynką. Pierwsi i powierzchowni interpretatorzy przypisali autorowi propagowanie pedofili, a to przecież zupełnie nie o to chodzi w jego genialnej i niełatwej książce.
Kompleks Portnoya, Philip Roth
Philip Roth
Były takie czasy, że wstydem byłoby trzymać tę książkę na nocnym stoliku. Obecnie uznaje się ją natomiast za kamień milowy amerykańskiej prozy XX wieku. O co ten cały szum? Czytelników oburzyły odważne, prowokujące opisy erotycznej aktywności, niepohamowanej masturbacji, brudnych myśli będących obsesją głównego bohatera. Nie o seks tu jednak chodzi, a o rozliczenie z moralności współczesnych, amerykańskich Żydów. Książkę bojkotowały na dwa głosy środowiska żydowskie i katolickie, co zamiast jej zaszkodzić – pomogło. Szybko awansowała na miano bestsellera.
50 twarzy Greya, E.L. James
50 twarzy Greya
Najbardziej szokujący cykl książek naszej współczesności. W przeciwieństwie do przedstawionych powyżej dzieł – ta historia jest pozbawiona wartości literackich czy artystycznych. Chodzi tu przede wszystkim o ostre rżnięcie i rumieńce na twarzach czytelniczek.