Kultura   »   Książki   »   Rok 2012 najgorszy dla książki

Książki

rss

Rok 2012 najgorszy dla książki

2013.01.23//  D. Jędrzejewska
Kolejne złe wiadomości z rynku wydawniczego. Jak się okazuje, roku 2012 był jeszcze gorszy dla książek niż kiepski rok 2011. Ba! Kolejny spadek obrotów, jaki zanotowano w zeszłym roku sprawił, że słabsze wyniki zanotowano tylko w 1989 roku. Prezes Biblioteki Analiz, Łukasz Gołębiewski, opowiedział Polskiej Agencji Prasowej o przyczynach tego stanu rzeczy i obawach na przyszłość. W dużej mierze słabe wyniki na rynku książki spowodowane są deficytem bestsellerów. W ostatnich miesiącach roku w księgarniach pojawiły się takie tytuły, jak „Trafny wybór” J.K. Rowling oraz „50 twarzy Greya” E.L. James - ale to mało. Jako że rynek książki w Polsce jest bardzo niewielki, jeden bestseller (typu „Harry Potter”) potrafi podnieść poziom obrotów nawet o 2%.
Rok 2012 najgorszy dla książki
Rok 2012 najgorszy dla książki "Trafny wybór" - jeden z bestsellerów zeszłego roku
Rok 2012 najgorszy dla książki

Z polskich książek, które podciągnęły nieco wyniki wydawnicze, najbardziej wyróżniły się wspomnienia Danuty Wałęsy – inne tytuły nie zrobiły jednak oszałamiającej kariery. Dodatkowy problem dla dużych księgarń stanowią małe księgarenki oferujące tak zwane tanie książki. Zaawansowany czytelnik najczęściej w pierwszej kolejności właśnie tam kieruje swoje kroki, kupując różne tytuły często za cenę niższą niż 10 zł. Tutaj pojawiają się bardzo interesujące i wartościowe pozycje, które trafiły do sprzedaży po korzystnej cenie po czyszczeniu magazynów wydawnictw. Obecnie „tania książka” rozregulowuje regularną sprzedaż nowości wydawniczych.
Rok 2012 najgorszy dla książki
Rok 2012 najgorszy dla książki "50 twarzy Greya" - książka, która osiągnęła świetny wynik
Rok 2012 najgorszy dla książki

Swoje trzy grosze dołożył do rozwoju tego zjawiska podwyższony podatek VAT na książki, który sprawił, że wydawcy chcieli w roku 2011 jak najwięcej tytułów sprzedać z 0-procentową stawką. W ten sposób z magazynów wyszły do sprzedaży dawno już zakurzone tytuły, by w nadprodukcji pojawić się masowo na wyprzedażach. To z kolei sprawiło, że pozycje o normalnych cenach stały się niezbyt atrakcyjne dla przeciętnego czytelnika.
Rok 2012 najgorszy dla książki
Rok 2012 najgorszy dla książki
Rok 2012 najgorszy dla książki

Branża wydawnicza zmaga się również z innymi problemami. Jednym z nich jest ograniczenie wydatków, w tym również tych, przeznaczonych na grupę specjalistów opracowującą dane tytuły. Cięcie kosztów doprowadza do sytuacji, w której wydawcy zatrudniają za grosze studentów, zamiast zainwestować w doświadczonych korektorów, redaktorów i innych fachowców, którzy przygotowaliby książki do druku. Przez to jakość wydawnicza nowości obniża się, co zniechęca wymagających i regularnych czytelników, którzy chętniej sięgają po starsze i bardziej starannie wydane tytuły.
Rok 2012 najgorszy dla książki
Rok 2012 najgorszy dla książki
Rok 2012 najgorszy dla książki

Oczywiście problem dla wydawców tradycyjnych książek stanowią również zmiany cywilizacyjne. Czytelnicy coraz bardziej przekonują się do czytników i ebooków. Ale nie tylko – książki coraz częściej ściągane są również z Internetu. Młodzi czytający rzadko robią zakupy w księgarniach, licząc że uda im się znaleźć poszukiwane treści zupełnie za darmo. Co dalej z rynkiem książki w Polsce? Jaki okaże się dla niej rok 2013? Trzymamy kciuki, żeby był łaskawszy.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Artemis Fowl - klip z planu



Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Rok 2012 najgorszy dla książki

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Sport

W dziale High-Tech



Do góry  //  Kultura   »   Książki   »   Rok 2012 najgorszy dla książki