2013.05.30// D. Jędrzejewska
Piraci powrócili wraz z premierą jednego z najgłośniejszych ostatnich dokonań filmowych Johnny’ego Deppa. Postać Jack Sparrowa z „Piratów z Karaibów” w reżyserii Gore Verbinskiego na nowo odświeżyła niegdyś popularne mity i legendy, dodała im nowoczesnego smaczku, a przy okazji potrafiła skutecznie rozśmieszyć. Na nowo zapragnęliśmy wspaniałej przygody – ze szpadą, okrętami i ukrytymi skarbami w tle. Nasze żądze z powodzeniem może również zaspokoić literatura. Oto krótka lista pirackich książek.
„Piotruś Pan”, James Matthew Barrie
To jedna z najbardziej znanych powieści dla młodzieży. Głównym bohaterem jest tu oczywiście Piotruś Pan pochodzący z Nibylandii i przewodzący grupie Zaginionych Chłopców. Jego głównym wrogiem jest Kapitan Hak, szef pirackiego okrętu o nazwie „Wesoły Roger”. Historia Piotrusia Pana niejednokrotnie stanowiła inspirację dla twórców filmowych. Jedną z najsłynniejszych filmowych wariacji na ten temat jest brawurowy film Stevena Spielberga pt. „Hook” z główną rolą Robina Williamsa. Kapitana piratów odegrał tu Dustin Hoffman.
„Kapitan Blood”, Rafael Sabatini
Rafael Sabatini to słynny pisarz powieści przygodowo-awanturniczych. Wśród jego najgłośniejszych i najchętniej czytanych książek znajdują się tytuły opowiadające właśnie o piratach. Historia Kapitana Blooda rozpoczyna się wtedy, gdy główny bohater, angielski lekarz, zostaje niesłusznie skazany i sprzedany jako niewolnik na Barbados. Tam natomiast pracuje wraz z innymi niewolnikami na plantacji. Udaje mu się uciec, gdy miasteczko zostaje zaatakowane przez hiszpański galeon. Wraz z towarzyszami ukradnie statek i od tamtej pory rozpocznie piracką przygodę skierowaną przeciwko angielskiej Koronie.
„Wyspa skarbów”, Robert Louis Stevenson
Robert Louis Stevenson ma na koncie wiele literackich hitów dla młodzieży. Najsłynniejsze to oczywiście „Doktor Jekyll i pan Hyde”, a także wybitnie przygodowa „Wyspa skarbów”. Inspiracją do stworzenia tej drugiej były pirackie zabawy autora z dwunastoletnim synem. Nie każdy wie, że to właśnie z tej książki pochodzi większość naszych dzisiejszych wyobrażeń o piratach – na czele z drewnianymi nogami, skłonnością do rumu, pirackimi piosenkami i poszukiwaniem skarbów.
„Czerwony korsarz,” James Cooper
James Cooper znany jest przede wszystkim z tak zwanego Pięcioksięgu przygód Sokolego Oka (między innymi „Ostatniego Mohikanina”), czyli powieściach o Indianach. Wśród jego dorobku znajdziemy również pirackie historie. Jedną z nich jest właśnie „Czerwony korsarz”. Tytułowy, tajemniczy bohater podąża szlakiem Wielkiej Przygody, który prowadzi go do nieznanych lądów, kultur i niebezpiecznych miejsc. Cooper, jako pisarz z ogromnym talentem do snucia awanturniczych historii, bardzo sugestywnie i z rozmachem przedstawia pirackie napady i pojedynki.
„Na szkarłatnych morzach”, Scott Lynch
Współczesny pisarz opowiada historię o złodzieju i nadzwyczajnym oszuście (Locke Lamora) i o śmiertelnie niebezpiecznym osobniku (Jean Tannen), którzy nieopatrznie wikłają się w piractwo. Powstaje z tego powieść awanturnicza, naśladująca książki sprzed lat – przekręty, burzliwe morza, zdrada, przyjaźń i honor, a także wciągająca przygoda.