2012.02.27// D. Jędrzejewska
Oscary - najważniejsze nagrody przemysłu filmowego - zostały przyznane po raz 84. Tegoroczną ceremonię poprowadził 63-letni aktor Billy Crystal, po raz dziewiąty w swojej karierze. Najlepszym filmem okazał się czarno-biały, niemy "Artysta" w reżyserii Mitchela Hazanaviciusa. Obraz ten od początku uważany był za faworyta w tegorocznej rywalizacji o statuetki amerykańskiej Akademii Filmowej. Film zdobył w sumie pięć statuetek również w kategoriach: najlepszy aktor, najlepszy reżyser, najlepsza muzyka i kostiumy.
"Artysta"
Triumfował, choć w mniej "spektakulanych" kategoriach, także rekordzista nominacji - "Hugo i jego wynalazek" Martina Scorsese. Film również otrzymał pięć statuetek. Został nagrodzony w kategoriach: zdjęcia, scenografia, dźwięk, efekty dźwiękowe i wizualne.
Najlepszą aktorką okazała się typowana przez większość mediów Meryl Streep w roli "Żelaznej damy", która odebrała swoją drugą statuetkę niemal 30 lat po nagrodzie za "Wybór Zofii". Wybór ten będzie prawdopodobnie również dyskutowany w mediach - wszak film o żelaznej damie wzbudził niemałe kontrowersje. Meryl pokonała w rywalizacji między innymi Michelle Williams i jej rolę Marilyn Monroe, a także Rooney Marę z "Dziewczyny z tatuażem".
"Hugo i jego wynalazek"
Statuetkę najlepszego aktora otrzymał Jean Dujardin ("Artysta"), z kolei za kreacje drugoplanowe Oscarami zostali nagrodzeni Christopher Plummer ("Debiutanci") i Octavia Spencer ("Służące"). Najlepsze scenariusze stworzyli Woody Allen w "O północy w Paryżu" oraz Alexander Payne, Nat Faxon i Jim Rash w "Spadkobiercach" (scenariusz adaptowany).
Spośród animacji wybrano film o przygodach nieporadnej jaszczurki "Rango", a najlepsza piosenka filmowa pochodziła z filmu "Muppety" ("Man or Muppet").
Meryl Streep
Najlepszym montażem uznano ten z "Dziewczyny z tatuażem", natomiast charakteryzacja została wyróżniona w "Żelaznej damie" - nie da się zaprzeczyć, że Meryl wypadła w filmie świetnie i przekonująco nie tylko dzięki grze aktorskiej.
Spośród polskich akcentów niestety ani operator Janusz Kamiński ("Czas wojny"), ani Agnieszka Holland ("W ciemności") nie zostali wyróżnieni. Jej produkcja przegrała w kategorii film nieanglojęzyczny z typowanym przez bukmacherów irańskim "Rozstaniem" w reżyserii Asghara Farhadiego.
"Spadkobiercy"
Najlepsze filmy dokumentalne to: "Undefeated" (długi metraż) oraz "Saving Face" (krótki metraż). Spośród krótkometrażowych animacji wyróżniono z kolei "The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore", a wśród filmów krótkometrażowych - "The Shore". Wielkimi przegranymi gali okazały się filmy "Czas wojny" Spielberga i "Moneyball", obraz z sześcioma nominacjami na koncie.
"O północy w Paryżu"
"Rozstanie"