2013.01.11// D. Jędrzejewska
Wczoraj, tj. 10 stycznia 2013 roku, ogłoszono nominacje do najważniejszych nagród w historii kina, czyli Oscarów. Listę nominowanych poznaliśmy z ust komika, autora „Teda” i kreskówki „Family Guy”, Setha McFarlane’a oraz obiecującej aktorki młodego pokolenia, Emmy Stone. Teraz, gdy emocje już trochę opadły i pozostało nam czekać tylko na wielką, lutową galę – można przyjrzeć się tej liście uważniej. Jakie produkcje Akademia w tym roku doceniła, jakie zupełnie pominęła, czy możemy jej zawierzyć i z czystym sumieniem zorganizować sobie własny, osobisty przegląd filmów nominowanych? Spójrzmy i przeanalizujmy.
"Lincoln"
W tym roku wśród wyróżnionych zabrakło wielkich, spektakularnych propozycji filmowych spod znaku męskiego kina bądź kina science-fiction. Produkcje fantastyczne zmieściły się zaledwie w jednej kategorii „efektów specjalnych”, to tutaj pojawiły się takie tytuły, jak: „Avengers 3D”, „Prometeusz”, „Hobbit: Niezwykła podróż” czy „Królewna Śnieżka i Łowca”. Wśród komentarzy internautów pojawiają się liczne ubolewania na brak choć jednej nominacji dla efektowanego „Atlasu chmur” rodzeństwa Wachowskich. Inni z kolei piszą: „i bardzo dobrze!, „Atlas chmur to straszna porażka!”. Podzielone opinie krytyków zarówno laickich, jak i tych profesjonalnych, nie pozwoliły na nominację dla Wachowskich, którzy nie przypomną sobie w tym roku czasów „Matrixa” i jego czterech statuetek.
"Operacja Argo"
„Hobbit: Niezwykła podróż” w oscarowej walce nie dorównał nawet w najmniejszym stopniu „Władcy Pierścieni”. Przypomnijmy sobie lata, w których Peter Jackson zdominował oscarowe gale, zgarniając całą masę nominacji, ostatecznie wygrywając parę statuetek. Jedna nominacja za efekty wypada na tym tle dość ubogo. Kto zatem w tym roku będzie walczyć o najważniejsze tytuły?
Spośród nominowanych wyróżnia się kilka produkcji, i choć „Lincolna” Stevena Spielberga dało się przewidzieć w tym zestawieniu, podobno jak musical pt. „Nędznicy” (jego reżyser, Tom Hooper, wszystkie najważniejsze statuetki zebrał już w 2011 roku za „Jak zostać królem”), to sporym zaskoczeniem jest liczba nominacji dla raczej skromnego „Poradnika pozytywnego myślenia”.
Jennifer Lawrence
Film ten z głównymi rolami Jennifer Lawrence i Bradleya Coopera (którzy również zostali wyróżnieni nominacjami) do Polski trafi dopiero 8 lutego. Za kamerą stanął tu David O. Rusell znany już z takich produkcji, jak: „Fighter” z Christianem Balem i Markiem Wahlbergiem czy „Jak być sobą”.
Lawrence ponownie powalczy o Oscara – pierwszy raz przytrafiło jej się to dzięki przejmującej, acz debiutanckiej roli w genialnym „Do szpiku kości”. Bradley Cooper to natomiast duża niespodzianka w tym towarzystwie. O tytuł najlepszego aktora będzie rywalizował z Denzelem Washingtonem („Lot”), Hughem Jackmanem („Nędznicy”), Danielem Day-Lewisem („Lincoln”) i Joaquinem Phoenixem („Mistrz”).
Christoph Waltz
Wśród nominowanych za role drugoplanowe pojawił się stary, kinowy wyjadacz, Robert De Niro (także za film Davida O. Russella), a także odkryty całkiem niedawno, świetny aktor – Christoph Waltz. Ten z kolei po statuetkę pierwszy raz sięgnął w 2010 roku dzięki rewelacyjnej roli w „Bękartach wojny” Tarantino. Czy „Django” tego samego reżysera ponownie przyniesie mu nagrodę?
Wielkim wyróżnionym okazał się również Ben Affleck – niegdyś kiepskawy aktor, dziś świetny reżyser swoją kolejną produkcją znowu zgarnął pochlebne recenzje, uznanie fanów i jak się okazało – uznanie komisji. Jego „Argo” zdobyło aż siedem nominacji, w tym za najlepszy film i najlepszy adaptowany scenariusz.
"Życie Pi"
Nie sposób nie wspomnieć tu również o „Miłości” Michaela Haneke, filmie ważnym, smutnym i trudnym (5 nominacji, w tym za najlepszy film, scenariusz i reżysera) czy „Życiu Pi” (aż 11 nominacji) – filmie, który ma tyle samo zwolenników, jak i przeciwników grzmiących o przeroście formy nad treścią.
Pojawił się i w tym roku polski akcent – nominowany został Janusz Kamiński za zdjęcia do „Lincolna”. To już jego szósta nominacja, jak do tej pory zgarnął dwie statuetki. Więcej w tym roku spokojniejszych historii dramatycznych, trudnych biografii i poruszających opowieści, mniej za to epickiego kina. Choć i takowe akcenty znalazły tu swoje miejsce. Czy to nowa tendencja we współczesnym kinie?
Oto pełna lista nominowanych:
FILM - "Bestie z południowych krain"
- "Poradnik pozytywnego myślenia"
- "Wróg numer jeden"
- "Lincoln"
- "Les Miserables Nędznicy"
- "Życie Pi""
- "Miłość"
- "Django"
- "Operacja Argo"
REŻYSER - David O. Russell - "Poradnik pozytywnego myslenia"
- Ang Lee - "Życie Pi"
- Steven Spielberg - "Lincoln"
- Michael Haneke - "Miłość"
- Benh Zeitlin - "Bestie z południowych krain"
NAJLEPSZY AKTOR - Daniel Day-Lewis - "Lincoln"
- Joaquin Phoenix - "Mistrz"
- Hugh Jackman - "Nędznicy"
- Bradley Cooper - "Poradnik pozytywnego myślenia"
- Denzel Washington - "Lot"
NAJLEPSZA AKTORKA - Jennifer Lawrence - "Poradnik pozytywnego myślenia"
- Emmanuelle Riva - "Miłość"
- Quvenzhane Wallis - "Bestie z południowych krain"
- Jessica Chastain - "Wróg numer jeden"
- Naomi Watts - "Niemożliwe"
NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY - Christoph Waltz - "Django"
- Philip Seymour Hoffman - "Mistrz"
- Robert De Niro - "Poradnik pozytywnego myślenia"
- Alan Arkin - "Operacja Argo"
- Tommy Lee Jones "Lincoln"
NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA - Sally Field - "Lincoln"
- Anne Hathaway - "Nędznicy"
- Helen Hunt - "Sesje"
- Amy Adams - "Mistrz"
ANIMACJA - "Frankenweenie"
- "Piraci!"
- "Ralph Demolka"
- "Merida Waleczna"
- "ParaNorman"
NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE - "Prometeusz"
- "Avengers"
- "Życie Pi"
- "Hobbit: Niezwykła podróż"
- "Królewna Śnieżka i łowca"
ZDJĘCIA - "Anna Karenina" Seamus McGarvey
- "Django" Robert Richardson
- "Życie Pi" Claudio Miranda
- "Lincoln" Janusz Kamiński
- "Skyfall" Roger Deakins
MUZYKA - "Anna Karenina" Dario Marianelli
- "Operacja Argo" Alexandre Desplat
- "Życie Pi" Mychael Danna
- "Lincoln" John Williams
- "Skyfall" Thomas Newman
KOSTIUMY - "Anna Karenina" Jacqueline Durran
- "Les Miserables Nędznicy" Paco Delgado
- "Lincoln" Joanna Johnston
- "Królewna Śnieżka" Eiko Ishioka
- "Królewna Śnieżka i łowca" Colleen Atwood
MONTAŻ - "Operacja Argo" William Goldenberg
- "Życie Pi" Tim Squyres
- "Lincoln" Michael Kahn
- "Poradnik pozytywnego myślenia" Jay Cassidy i Crispin Struthers
- "Wróg numer jeden" Dylan Tichenor i William Goldenberg
FILM NIEANGLOJĘZYCZNY - "Miłość" Austria
- "Kon-Tiki" Norwegia
- "No" Chile
- "Kochanek królowej" Dania
- "Wiedźma wojny" Kanada
SCENARIUSZ ADAPTOWANY - "Operacja Argo" Chris Terrio
- "Bestie z południowych krain" Lucy Alibar i Benh Zeitlin
- "Życie Pi" David Magee
- "Lincoln" Tony Kushner
- "Poradnik pozytywnego myślenia" David O. Russell
SCENARIUSZ ORYGINALNY - "Miłość" Michael Haneke
- "Django" Quentin Tarantino
- "Lot" John Gatins
- "Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom" Wes Anderson i Roman Coppola
- "Wróg numer jeden" Mark Boal