2014.02.05// D. Jędrzejewska
Rynek komiksowy w Polsce rozwija się w dobrym kierunku. Nie jest już problemem, nabyć najlepsze światowe tytuły komiksowe w języku polskim. Możemy marudzić, że komiksy są dość drogie, nie musimy się jednak już martwić, że jest ich za mało. Kiedyś było inaczej. Wybór był mocno ograniczony, komiksy nie pojawiały się w księgarniach, tylko w witrynach kiosków. Kilka regularnie wydawanych ówcześnie tytułów zyskało miano kultowych – dziś są symbolem dzieciństwa wielu Polaków dobiegających do trzydziestki lub ją przekraczających. Pamiętamy ich zapach, dobrze znamy te okładki, być może jeszcze chowamy je gdzieś na strychu w kartonowych pudłach.
Thorgal
„Thorgal” to najsłynniejszy komiks współtworzony przez Polaka. Za jego rysunki odpowiedzialny jest nasz rodak, Grzegorz Rosiński, scenariusz stworzył zaś Jean Van Hamme, belgijski twórca. „Thorgal” był hitem na całym świecie. Wydawano go nie tylko w języku francuskim i polskim, ale i po czesku, niderlandzku, angielsku, turecku, rosyjsku, koreańsku, włosku, hiszpańsku, duńsku, szwedzku, norwesku, niemiecku, portugalsku, bretońsku, arabsku, serbsku, grecku. W Polsce zadebiutował w 1978 roku, początkowo w czasopiśmie „Relax”, potem w osobnych zeszytach. Opowiadał historię Thorgala Aegirssona, mężczyzny pochodzącego z gwiazd, wychowanego jednak wśród Wikingów. Od niedawna można nabyć w salonach prasowych wznowienia starych numerów.
Asterix
To kultowa i prześmieszna seria autorstwa René Goscinnego i Alberta Uderzo, kontynuowana przez Jeana-Yves'a Ferriego i Didiera Conrada. Zadebiutowała u nas w roku 1990. Jej bohaterami są zamieszkujący niewielką wioskę Galowie, którzy jako jedyni w całej Galii opierają się władcy Rzymu, Juliuszowi Cezarowi. Galeria barwnych postaci, brawurowe przygody, niezwykle podróże dwójki głównych bohaterów i oczywiście niekwestionowane poczucie humoru zadecydowało o popularności tej serii.
Kajko i Kokosz
To z kolei seria komiksów autorstwa polskiego twórcy, Janusza Christy. Bohaterami są tu tytułowi Kajko i Kokosz, dwaj słowiańscy wojowie, mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła. Pod wieloma względami komiksy te przypominają przygody Asterixa i Obelixa, co nie zmienia faktu, że czyta się je miodnie i z dużym zaciekawieniem. Pierwszy pasek z ich przygodami ukazał się w „Wieczorze Wybrzeża” w 1972 roku. Kolejne części były wydawane w „Świecie Młodych” i magazynie „Relax”, aż wreszcie doczekały się własnych, osobnych tomów.
Tytus, Romek i A’tomek
Komiksy autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego z serii Tytus, Romek i A’tomek zadebiutowały w latach 50., wydawane są aż po dzień dzisiejszy. Warto wspomnieć, że to najdłużej powstający polski komiks. Bohaterami historii jest dwójka harcerzy, którzy starają się uczłowieczyć już bardzo ludzką małpę. W każdym z tomów sympatyczna paczka przyjaciół pakuje się w jakieś kłopoty i jest zmuszona się z nich wydostać. Seria zdobyła popularność dzięki dobrym pomysłom, brawurowym przygodom, a także błyskotliwemu poczuciu humoru.
Donald i Spółka, Giganty i inne
W latach dziewięćdziesiątych komiksy Disneya wręcz zalewały kioskowe wystawy. W ten sposób zaczytywaliśmy się w „Mickey Mouse”, „Kaczorach Donaldach”, „Gigantach” czy komiksach z serii „Donald i spółka”. Dziś uważane za kultowe są przyczynkiem do wspominania dzieciństwa. Każdy z numerów czytany niegdyś po kilka razy, wysłużony i nieco się już rozlatujący dostarczał dzieciakom niegdyś całą masę kapitalnej zabawy.
TM-Semic
Najbardziej kultowe polskie wydawnictwo komiksowe. To dzięki zeszytówkom od TM-Semic poznaliśmy superbohaterów, zaczytywaliśmy się w przygodach Supermana, Batmana i postaci z uniwersum Marvela. W toku działalności wydawnictwo wypuściło na rynek 930 publikacji – zadebiutowało na rynku w 1990 roku, istniało do roku 2003. Prócz historii o superbohaterach publikowało również takie tytuły, jak: „Casper”, „Garfield”, „Muminki”, „Alf” czy „Tom i Jerry”.