2015.10.20// D. Jędrzejewska
IMDb to najsłynniejszy portal na świecie, na którym można oceniać filmy. W tym roku mija 25 lat od jego powstania. Właściciele IMDb postanowili to uczcić - stworzyli więc listę „domniemanych” 25 najlepszych filmów w historii składającą się z produkcji najwyżej ocenionych w bazie portalu każdego roku jego istnienia. Ranking zlicza filmy od roku 1999. Czy jest on miarodajny? Krytycy powątpiewają. Sam Adams z portalu Indiewire uważa, że kształt rankingu wyznacza popularność danych tytułów, a nie ich wartość. Komentuje go słowami: "jak większość list, ta powie ci więcej o ludziach niż o filmach, które wybrali".
Co zatem ranking IMDb mówi o ludziach? Otóż mamy wyjątkową słabość do filmów Christophera Nolana. Na liście znalazło się aż 5 sztandarowych tytułów reżysera, w tym dwie pierwsze części trylogii „Batmana”, "Incepcja", ostatnio powstały „Interstellar” oraz znacznie bardziej kameralny „Memento”.
Gdyby brać listę IMDb na poważnie, trzeba by więc okrzyknąć Nolana najlepszym współczesnym reżyserem, co nawet z szacunkiem dla jego twórczości – wydaje się kwestią dość sporną. Szczególnie gdy przypomnimy sobie dyskusję powstałą wokół jego najnowszego dokonania – kosmicznego „Interstellar”, o którego spierali się zarówno krytycy, jak i przeciętni widzowie. Czy to geniusz czy filmowa grafomania? – pytano.
Wysoko oceniany przez widzów jest również Quentin Tarantino. Na liście IMDb znalazły się jego trzy filmy: „Wściekłe psy”, „Bękarty wojny” oraz „Django”. Zabrakło tu jednak miejsca dla „Pulp Fiction”, brawurowego debiutu reżysera, który najwyraźniej w roku swojego powstania budził jeszcze konsternację, nie zachwyt. Wówczas najwięcej głosów użytkowników zdobyli chwytający za serce „Skazani na Shawshank” na podstawie twórczości Stephena Kinga. Zresztą cała lista jest bogata w tak zwane wyciskacze łez. Należy do nich zaliczyć choćby „Życie jest piękne” opowiadające o rzeczywistości w obozie koncentracyjnym, „Szeregowca Ryana” Stevena Spielberga, romantycznego „Zakochanego bez pamięci”, przejmującego „Wszystko za życie”, aż wreszcie „Nietykalnych” – jeden z ulubionych melodramatów współczesnych widzów, chętnie krytykowany przez recenzentów za stosowanie tzw. „szantażu emocjonalnego” na widzach.
Film opowiada historię sparaliżowanego milionera zatrudniającego do opieki młodego, czarnoskórego chłopaka, który dopiero co wyszedł z więzienia. Wzruszenie ściska gardło już przy samym czytaniu, o czym fabuła.
Kolejnymi, bardzo popularnymi reżyserami według listy są: Martin Scorsese (w rankingu znalazły się jego: „Chłopcy z ferajny”, „Infiltracja” oraz „Wilk z Wall Street”) i David Fincher („Fight Club”, „Siedem”). Nie mogło tu również zabraknąć braci Coen („Fargo”) i Petera Jacksona, który najwyżej przez użytkowników był oceniany aż trzykrotnie, oczywiście za sprawą kolejnych premier trylogii Władcy Pierścieni. Ranking docenił również takie klasyki, jak: „Milczenie owiec” czy „Lista Schindlera”.
Zastanawiając się głębiej nad tym zestawieniem, da się jednak zauważyć wyraźną dominację filmów opowiadających historie mężczyzn, nie kobiet. Wyjątkiem jest „Zakochany bez pamięci” z 2004 roku, w którym jedną z głównych ról zagrała świetna Kate Winslet. Ten skromny film pokonał w swoim czasie takie hity, jak: „Efekt motyla”, „Pamiętnik”, „Za wszelką cenę”, „Marzyciel, „Aviator” czy „Człowiek w ogniu”.
W rankingu zabrakło jednak miejsca dla wielkiej trójki filmów najbardziej kasowych w historii: „Avatara” (pokonanego przez „Bękarty wojny”), „Titanica” (z którym zwyciężyło „Życie jest piękne”) i „Avengersów” (którzy musieli uznać wyższość „Django”). Tarantino okazuje się więc wielkim pogromcą box office’owych hitów.
Oto pełna lista wyróżnionych:2014: "Interstellar"
2013: "Wilk z Wall Street"
2012: "Django Unchained"
2011: "Nietykalni"
2010: "Incepcja"
2009: "Bękarty Wojny"
2008: "Mroczny rycerz"
2007: "Wszystko za życie"
2006: "Infiltracja"
2005: "Batman: Początek"
2004: "Zakochany bez pamięci"
2003: "Władca Pierścieni: Powrót Króla"
2002: "Władca Pierścieni: Dwie Wieże"
2001: "Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia"
2000: "Memento"
1999: "Fight Club"
1998: "Szeregowiec Ryan"
1997: "Życie jest piękne"
1996: "Fargo"
1995: "Siedem"
1994: "Skazani na Shawshank"
1993: "Lista Schindlera"
1992: "Wściekłe Psy"
1991: "Milczenie Owiec"
1990: "Chłopcy z Ferajny"