2014.10.07// D. Jędrzejewska
Książki to nie tylko powieści. Książki to również bogate źródło wiedzy zarówno praktycznej, jak i teoretycznej. Dzisiaj już ich nie doceniamy. W rozszerzeniu własnych wiadomości stawiamy przede wszystkim na internet. Ten jednak coraz częściej bywa zawodny. Dlaczego? Pod obciążeniem bardzo płytkiej treści, giną tu treści wartościowe. Google nie zawsze daje sobie z tym radę, wyrzucając w pierwszych wynikach bełkotliwe artykuły czy zaledwie hasłowe strony internetowe na jakiś temat. Od czasu do czasu wpadamy również w pułapkę informacji nierzetelnych lub po prostu fałszywych. W przypadku książek zwykle nam to nie grozi. Wraz z odpowiednią literaturą otrzymujemy informacje pełne, sprawdzone i często bardziej „soczyste”, niż te, które ktoś zdołał wystukać na klawiaturze.
Słowniki
Słowników w internecie jest co nie miara. Sprawdzenie ortografii czy podejrzenie synonimów nie powinno stanowić dla nas problemu. Dodatkowo z powodzeniem funkcjonuje tu poradnia językowa (tworzona przy współpracy z PWN), w której znajdziemy całą masę praktycznych uwag, porad, ciekawych wyjaśnień i zagadnień dotyczących językowych wątpliwości. Mimo to wciąż na sieci nie znajdziemy wszystkich słowników, do których czasami warto zajrzeć. Głównie będą to: słownik etymologiczny, który tłumaczy genezę powstania wielu słów, słownik frazeologiczny, który pomaga je właściwie łączyć oraz słownik wyrazów obcych. Warto też wspomnieć, że oferta księgarń oferuje obecnie całą gamę mniej lub bardziej praktycznych słowników, które pomogą nam nie tylko rozszerzyć swoje słownictwo, ale i dobrze się bawić przy lekturze. Będą to na przykład: Słownik wyrazów kłopotliwych, słownik slangu czy słownik wulgaryzmów. Podobny zestaw przyda się każdemu, kto na co dzień pisze (to nie rzadkość, liczba blogów aktywnie prowadzonych w internecie wciąż rośnie) lub tym, którym po prostu zależy na sprawnym i ładnym wypowiadaniu się.
Książka kucharska
To nie tajemnica, że internet ugina się pod masą przepisów, porad dotyczących gotowania i blogów kulinarnych. A jednak to dobra, a najlepiej całkiem stara książka kucharska bywa w domu niezastąpiona. Przydaje się szczególnie tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kuchnią. Dobre książki kucharskie, znalezione u matek czy babć, mają wiele nieocenionych zalet: każdy, nawet najprostszy i najbardziej oczywisty przepis tłumaczą drobiazgowo, krok po kroku i zupełnie od podstaw; zawierają wiele praktycznych porad, o których dzisiaj się już zapomina; posiadają też masę przepisów „oczywistych” na dania z podstawowych składników bez żadnych udziwnień. Internet, nawet w przypadku rosołu czy racuchów, oferuje całą masę porad – ile stron, tyle przepisów. Tymczasem książki kucharskie zawierają tylko sprawdzone rozwiązania. To dobra szkoła gotowania, i to w starym stylu. Także dla początkujących kucharzy.
Poradniki sukcesu i nie tylko
Poradniki sukcesu potrafią zrobić wiele dobrego. Oczywiście nie ma sensu znosić do domu całych stosów motywacyjnych publikacji. Czytanie ich, zgłębianie, inspirowanie się to bowiem tylko pierwszy krok do realizacji marzeń. By osiągnąć sukces, książkę trzeba odłożyć na półkę i zacząć działać na własną rękę. Dlatego dobrze będzie ograniczyć się zaledwie do kilku mocnych tytułów, a resztą nie zawracać sobie głowę. Poradniki ostatnimi czasy stały się dość modne. Interesujące publikacje można znaleźć nie tylko w dziedzinie „osiągania sukcesów”, ale i w na temat takich sfer życia, jak psychologia, informatyka, motoryzacja, biznes czy sport. Warto od czasu do czasu zajrzeć do tego typu publikacji – te bowiem wiedzę oferują kompleksowo i przeważnie rzetelnie. Tymczasem poszukiwania w internecie często kończą się masą pootwieranych witryn i strzępkami przeczytanych w gąszczu różnych źródeł zdań, które trudno uporządkować i zapamiętać.
Leksykon historii
Leksykon z historii to książka, do której powinniśmy zaglądać co jakiś czas, odświeżając wiedzę, utrwalając daty, ćwicząc pamięć. Z historią warto żyć za pan brat, bo to pozwala zrozumieć rzeczywistość na około i żyć bardziej świadomie. Internet natomiast schlebia lenistwu. To, czego nie wpiszemy w wyszukiwarkę, o tym – naszym zdaniem - nie musimy wiedzieć. Książka natomiast łatwo odsłania luki, jednocześnie uzmysławiając nam, co powinniśmy jeszcze nadrobić, jakie tematy czekają na odświeżenie, co warto nagonić. Dobra znajomość historii jest dobrze widziana również w kontaktach towarzyskich. Leksykony w łatwy, uporządkowany sposób pomogą nam zgłębić wiedzę również z innych dziedzin – sztuki czy geografii. Bo warto na przekór światu być erudytą.