2014.02.08// D. Jędrzejewska
Jedną z tych fajnych cech „Harry’ego Pottera”, które tak bardzo nam się spodobały, to bliskie sąsiedztwo magii i rzeczywistości; świadomość, że tuż obok naszego nudnego, szarego świata, istnieje świat totalnie magiczny, niecodzienny, fascynujący, bogaty. Wystarczy znaleźć ukryte przejście, by znaleźć się zupełnie gdzieś indziej, choć nadal tutaj, obok zwykłych ludzi, obok prozaicznych problemów. Motyw magii, czarów, ezoterycznych światów, elementów fantastycznych, które wkradają się do prozy życia, to popularny motyw w literaturze.
Kelly Link, Magia dla początkujących
„Magia dla początkujących” to drugi zbiór opowiadań popularnej i docenionej w Ameryce pisarki, Kelly Link. O jej popularności świadczą choćby liczne tłumaczenia jej twórczości, o jakości jej prozy - tytuł książki roku przyznany przez magazyn „Time”. Opowiadań w zbiorze jest dziesięć, a każde z nich oparte jest na prostym acz oryginalnym pomyśle. Baśniowy, osobliwy klimat, magia, mroczna atmosfera – to charakterystyczne elementy pisarstwa autorki, które w tworzonym przez nią świecie są integralną częścią naszej codzienności. Magię można napotkać w totalnie niespodziewanych miejscach, a gdy już ją odkryjemy – nic nie będzie takie, jak dawniej.
Junot Diaz, Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao
Bohaterem tej niezwykłej historii jest Oscar, nieudacznik, dziwoląg, Dominikańczyk mieszkający z siostrą i matką w Stanach Zjednoczonych. Jest gruby, brzydki i zbyt cichy. Uwielbia za to literaturę science-fiction, gry komputerowe i Gwiezdne Wojny, często uciekając od rzeczywistości w fantastyczny świat. Nigdy nie uprawiał seksu, ale… jest od niego uzależniony. Zakochuje się niemalże co dziesięć minut. Ogromne znaczenie w toku opowieści ma fascynacja bohatera popkulturą – wiele dowiadujemy się o Tolkienie, Marvelu, świecie elfów oraz innych, magicznych i fascynujących elementach.
Charles Yu, Jak przeżyć w fantastycznonaukowym świecie
Książka Charlesa Yu nawiązuje do popularnego motywu fantastycznej literatury, czyli podróży w czasie. Fabuła opiera się na działalności firmy Time Warner Time, dzięki której można się przenieść do przeszłości, najgorszych lub najlepszych momentów w życiu. Maszyna, która to umożliwia, czasem się jednak psuje, wtedy do akcji wkracza główny bohater. Dryfujący w nieokreślonej teraźniejszości samotnik posiada tylko dwójkę towarzyszy – depresyjny system operacyjny i psa. Jego rutynowa codzienność komplikuje się, gdy zabija swoją przyszłą wersję i wpada w pętlę czasową. Czy uda mu się ocalić swoją przyszłość?
Ursula K. Le Guin, Jesteśmy snem
Nikomu z fanów magii i fantastycznych światów chyba nie trzeba przedstawiać Ursuli K. Le Guin. Twórczyni Ziemiomorza, doceniona autorka literatury fantasy, pisała również inne, mniej popularne książki. Jedną z niewątpliwie wartych uwagi jest na przykład powieść pt. „Jesteśmy snem”. Głównym bohaterem tej osobliwej historii jest George Orrt, mieszkaniec Portland, który cierpi na dokuczliwą przypadłość – panicznie boi się snu. Dlaczego? Niektóre z jego sennych wizji zamieniają się w rzeczywistość. Bohater trafia pod opiekę pewnego lekarza, który postanawia wykorzystać te tajemnicze umiejętności. Dochodzi do tragedii.
Shirley Jackson, Zawsze mieszkałyśmy w zamku
Sceneria „Zawsze mieszkałyśmy w zamku” jest bardzo baśniowa, a zarazem niepokojąca, trochę nawet schizofreniczna. Głównymi bohaterkami są tu dwie siostry, które zamieszkują starą posiadłość wspólnie ze swoim sparaliżowanym wujem. Jeszcze wcześniej rodzina była znacznie liczniejsza, ale… pewnej nocy do cukiernicy trafia spora dawka arszeniku. Główną podejrzaną w sprawie jest jedna z sióstr, druga stara się ją chronić przed negatywnie nastawioną społecznością małego miasteczka. Dziwaczna atmosfera książki i wciągająca historia potęgują wrażenie jej magiczności. Wciągająca historia!