2013.08.05// D. Jędrzejewska
Których książek internauci są najbardziej ciekawi? Google podpowiada co nieco w tym temacie. Przyglądając się pięciu tytułom książek, które znalazły się na liście najchętniej wpisywanych w wyszukiwarkę, raczej trudno się zaskoczyć. Tytuły dobrze znane, nie raz nie dwa omawiane, przetrząsane na nowo, wspominane, wciąż jednak żywe i budzące emocje. Być może, jeśli jeszcze nie przeczytaliście wszystkich, warto by rozważyć nadrabianie zaległości i przekonać się na własnej skórze, co takiego intrygującego jest w tych tytułach?
J.D. Salinger, Buszujący w zbożu
„Buszujący w zbożu” to jeden z tych klasyków, po które do dziś sięga się chętnie. Wcale nie odszedł do lamusa, wcale też nie wydaje się nudny i przestarzały. Co prawda są czytelnicy, którzy twierdzą, że bardzo zawiedli się na tej książce, być może dlatego, że jej sława była tak wielka, że treść nie dała rady jej dorównać. Z książką o zbuntowanym bohaterze związane są też mroczne historie. To ona była autentyczną, ulubioną lekturą zabójcy Johnna Lennona, to ona również była swoistą „biblią” zamachowcy Ronalda Reagana.
J.K. Rowling, Harry Potter
Nie ma chyba na świecie osoby, która nie słyszałaby o „Harry Potterze”. Jest to jedna z najchętniej czytanych książek w historii zarówno w gronie starszych, jak i młodszych czytelników. Najfajniejsze w powieści Rowling jest to, że nie jest ona żadnym bublem. To wcale nie sztucznie napompowany fenomen, który dobrze się sprzedał na fali marketingowego geniuszu. To autentycznie fajna historia, bardzo wciągająca, bardzo dobrze napisana i trzymająca w napięciu. To co? Kto jeszcze nie czytał?
F. Scott Fitzgerald, Wielki Gatsby
“Wielki Gatsby” wcale nie jest taki wielki. To książeczka o niewielkich rozmiarach, jednak dotykająca wielkich i ważnych spraw. Miłość i pieniądz – to dwa główne jej tematy. Czy miłość można kupić za pieniądze? I czy pieniądze są w stanie zastąpić miłość? Czy kobiety lecą tylko na kasę? I Czy kasa czyni faceta bardziej męskim? Aż w końcu, czy ten świat naprawdę jest zbudowany według do bólu cynicznych zasad? Odpowiedzi można szukać u F. Scotta Fitzgeralda. Ewentualnie można też zobaczyć film z Leonardem DiCaprio, choć będąc szczerym – on trochę spłyca sprawę.
Harper Lee, Zabić drozda
„Zabić drozda” amerykańskiej pisarki Harper Lee to rzecz wyjątkowa nie tylko ze względu na swoją niebanalną treść. Co ciekawe, Harper napisała w życiu tylko jedną książkę, by potem otrzymać za nią jedną z najbardziej prestiżowych nagród – Pulitzera. Jej akcja rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku w latach 30. XX wieku. Rzecz dotyka wielu tematów związanych z funkcjonowaniem małej, zamkniętej społeczności, w tym jej moralności, nietolerancji i rasizmu. Historia opowiedziana jest z perspektywy małej dziewczynki analizującej otaczający ją świat.
Dan Brown, Zaginiony symbol
Dan Brown do tej pory należy do jednego z najbardziej popularnych pisarzy. „Kod Leonardo Da Vinci”, „Anioły i demony” aż w końcu „Zaginiony symbol” już na stałe wpisały się do kanonu literatury sensacyjnej. Co ciekawe książki Dana Browna są podobne do siebie, a autor stosuje w nich wciąż ten sam schemat, rozgrywając fabułę w przeciągu 12 godzin i stawiając przed bohaterami podobne dylematy, tajemnice i teorie spiskowe. Mimo to wciąż zmusza czytelników do użycia swoich wyszukiwarek.