2015.10.15// D. Jędrzejewska
Końcówka roku i początek następnego zapowiada się w kinach bardzo gorąco. Tym razem jednak, dla odmiany, na dużym ekranie nie będą królowały adaptacje komiksów, ale… ekranizacje książek. I to jakich! Masa fantastycznych historii opartych na faktach, opowieści o ludziach fascynujących, przygodzie, zemście, mafii czy problemach z własną tożsamością - książki, które chwytają za serce, przejmują, inspirują i zostają w głowie już na zawsze. Sprawdźcie sami!
Andy Weir, „Marsjanin”
„Marsjanin” w polskich kinach pojawił się na początku października. I dobrze mu się tam wiedzie! Najnowszy projekt Ridleya Scotta okazał się strzałem w dziesiątkę – chętnie oglądanym recenzowanym z entuzjazmem, polecanym. Książka, na podstawie której został nakręcony, jest również godna polecenia, albo nawet jeszcze bardziej. Rozwija bowiem pewne elementy fabuły, dodaje im głębi, w bardziej zniuansowany sposób traktuje swoją dramaturgię. Nic dziwnego, że stała się bestsellerem!
Dick Lehr, Gerard O'Neill, „Pakt z diabłem”
“Pakt z diabłem” z odmienionym Johnnym Deppem trafi do kin już jutro, tj. 16 października. Książka, na podstawie której został nakręcony, pojawiła się w sprzedaży zaledwie parę dni temu. Rzecz oparta jest na faktach i naprawdę fascynująca. Opowiada bowiem historię największego skandalu, który miał miejsce w Federalnym Biurze Śledczym. Dwójką bohaterów są tu: John Connolly i James Whitey „Siwy” Bulger, którzy dorastali razem na brutalnych ulicach Bostonu Południowego. Kilkadziesiąt lat później spotkali się ponownie. Connolly pracował wówczas w oddziale Federalnego Biura Śledczego, Bulger zaś został ojcem chrzestnym lokalnej irlandzko-amerykańskiej mafii. Ich spotkanie doprowadziło do brudnego układu, którego celem było doprowadzenie do ruiny włosko-amerykańskiej mafii w zamian za ochronę udzielonej Bulgerowi. Sprawa jednak wymknęła się spod kontroli.
Walter Isaacson, „Steve Jobs”
Biografia Steve’a Jobsa autorstwa Waltera Isaacsona, mimo zalewu innych publikacji o tej tematyce, nazywana jest ekskluzywną. Dlaczego? Otóż to jedna książka o twórcy firmy Apple, którą… zaakceptował sam twórca firmy Apple. Co ciekawe, choć Jobs współpracował przy jej powstawaniu, nie kontrolował tego, co zostało w niej ujęte – niczego nie zatajał, a wręcz zachęcał ludzi, których znał, do szczerych wywiadów z jej autorem. Powstała z tego płomienna, ekscytująca i prawdziwa historia. Film na jej postawie wchodzi do kin 13 listopada. Reżyserią zajął się Danny Boyle. Odtwórcą głównej roli jest Michael Fassbender.
Nathaniel Philbrick, „W samym sercu morza”
W literaturze szukacie przede wszystkim przygody? Nawet wtedy, gdy jest przerażająca, a nawet śmiercionośna? Oto mamy dla Was dobrą propozycję. „W samym sercu morza” Nathaniela Philbricka to historia tragedii statku wielorybniczego Essex, która wydarzyła się naprawdę w 1820 roku. Essex został staranowany przez wielkiego kaszalota, przez co załoga statku została zmuszona ratować się na szalupach i na nich odbyć podróż ku brzegom Ameryki Południowej. Problem, że od celu dzieliły ich aż cztery i pół tysiąca mil po bezkresnym oceanie. Walka o przetrwanie będzie bardzo brutalna. Film na podstawie książki zadebiutuje na ekranach 4 grudnia. Jego reżyserią zajął się Ron Howard, jedną z głównych ról zagrał Chris Hemsworth.
Charles M. Schulz, „Fistaszki”
Znacie psa Snoopy’ego? Na pewno! Czy wiedzieliście, że jest on bohaterem genialnych pasków komiksowych? Być może. Czy zdawaliście sobie sprawę, że te paski wydawane są w Polsce regularnie w pięknej oprawie graficznej i warto je mieć na półce? Już nie do końca, prawda? Solidne tomy w twardej oprawie zawierają w sobie całą masę abstrakcyjnych przygód psa Snoopy’ego i jego dziecięcych towarzyszy, którzy bawią, zmuszają do refleksji, zaskakują swoją rezolutnością. To jeden z fajniejszych komiksów, jaki kiedykolwiek powstał. Pełnometrażowy film pt. „Fistaszki – wersja kinowa” będzie miał swoją premierę na początku przyszłego roku, tj. 1 stycznia.
David Ebershoff, „Dziewczyna z portretu”
Książka opowiada prawdziwą historię duńskiego malarza Einara Wegenera i jego żony. Zaczyna się niewinnie - gdy para maluje portrety w swoim studiu, a modelka, która miała pozować, odwołuje wizytę. Wtedy kobieta pyta męża, czy nie miałby nic przeciwko włożeniu pary damskich butów i pończoch. Mężczyzna ochoczo się zgadza, a potem… będzie chciał nosić pończochy już zawsze. Greta Wegener zasłynęła tym, że pomogła swojemu mężowi zrealizować jego najgłębsze pragnienie - przeprowadzić pierwszą na świecie operację zmiany płci. Film na podstawie tej historii trafi do kin 22 stycznia. W głównych rolach wystąpili: oscarowy Eddie Redmayne oraz piękna Alicia Vikander.
Michael Punke, "Zjawa. Opowieść o zemście"
Gdy do kin trafia nowy film z Leonardem DiCaprio i Tomem Hardym zrealizowany przez oscarowego reżysera (Alejandro Gonzaleza Inarritu) – warto się zainteresować, czym jest ta historia i skąd się wzięła. „Zjawa”, której premiera odbędzie się 29 stycznia, powstała na podstawie powieści Michaela Punke. Jej bohaterem jest traper, Hugh Glass, który zaciąga się do oddziału formowanego przez Kompanię Futrzarską Gór Skalistych.
Wraz z nią wyrusza na niebezpieczną eskapadę przez niezbadane jeszcze terytoria. Gdy zostaje poturbowany przez niedźwiedzia grizzly, zostaje oddany pod opiekę dwóch ludzi z oddziału. Ci jednak pozostawiają Glassa na pastwę losu - zabierają mu broń i wyposażenie, skazując na pewną śmierć. Ten jednak przetrwa, a teraz będzie chciał dokonać zemsty.