2013.09.07// D. Jędrzejewska
Literatura to prawdziwy skarbiec pomysłów dla twórców filmów. Hollywood bez najmniejszych oporów czerpie z dokonań pisarzy i przenosi ich historie na duży ekran. Przypomnijmy sobie ostatnie rozdanie Oscarów, podczas którego cała masa walczących o najważniejsze wyróżnienia filmów była oparta właśnie na książkach (np. „Poradnik pozytywnego myślenia”, „Hobbit”, „Operacja Argo” czy „Nędznicy”). Już wkrótce do kin wejdzie kolejna porcja filmów wspierających się literaturą. Może warto sięgnąć po te książki jeszcze przed seansem?
Gra Endera, Orson Scott Card
Wokół “Gry Endera” w reżyserii Gavina Hooda jeszcze przed premierą zdążyło się namnożyć sporo kontrowersji. To za sprawą autora książki, na podstawie której powstał scenariusz filmu, czyli Orsona Scotta Carda. Ten bowiem jawnie wygłasza swoją niechęć dla homoseksualistów, czym podburza niektóre środowiska. Radyklane poglądy pisarza, nie wkradły się jednak w jego fikcję literacką – Card regularnie częstuje nas naprawdę dobrym kawałkiem literatury science-fiction. Jego najsłynniejszą i szeroko nagradzaną książką jest właśnie „Gra Endera”. W ekranizacji, która wejdzie na ekrany już 1 listopada, zobaczymy Harrisona Forda, Bena Kingsleya oraz Asę Butterfielda.
Niezgodna, Veronica Roth
“Niezgodna” („Divergent”) Veroniki Roth to ogromny bestseller niejednokrotnie porównywany do wielkiego hitu, jakim okazały się „Igrzyska śmierci” Susanne Collins. Przyszłość, dystopia, podzielone społeczeństwo, przygoda, wątek miłosny – znajdziemy tu wszystkie te elementy. Ekranizacja książki Roth zadebiutuje na ekranach w marcu przyszłego roku. W rolach głównych zobaczymy zdolną, młodą aktorkę Shailene Woodley oraz pierwszą damę hollywoodzkiego kina – Kate Winslet. Film reżyseruje Neil Burger.
Zaginiona dziewczyna, Gillian Flynn
Rosamund Pike
Fabuła „Zaginionej dziewczyny” autorstwa Gilliam Flynn przedstawia się intrygująco. W dzień, w którym z pozoru całkiem zwyczajne małżeństwo obchodzi piątą rocznicę ślubu, żona znika w tajemniczy sposób. Gdy pod drzwiami męża zjawia się policja, mężczyzna gubi się w całej masie kłamstw związanych z zaginięciem żony. Sprawa staje się nad wyraz podejrzana, ale wina męża nadal nie jest do końca pewna. Film wyreżyseruje sam David Fincher. W rolach głównych zobaczymy Bena Afflecka i Rosamund Pike. Nie znamy jeszcze daty premiery.
Obrońcy dzieł sztuki. Alianci na tropie skradzionych arcydzieł, Robert M. Edsel
Kiedy George Clooney bierze się za reżyserię, powinniśmy się czuć zaintrygowani. Tym razem popularny aktor i reżyser sięgnął po niezwykle ciekawą powieść, która mimo że przypomina przygodową historię, opiera się na ścisłych faktach. Opowiada bowiem o grupie „obrońców dzieł sztuki”, którzy próbują znaleźć wielkie dzieła zgarbione przez hitlerowskie armie. Film trafi na amerykańskie ekrany już w grudniu. Obsada przedstawia się imponująco. Zobaczymy tu między innymi George’a Clooneya, Cate Blanchett, Matta Damona, Johna Goodmana, Billa Murraya i Jeana Dujardina.
Rogi, Joe Hill
Jeśli ktoś jeszcze nie wie, śpieszymy z wyjaśnieniami – Joe Hill to syn najbardziej znanego twórcy horroru na świecie, czyli Stephena Kinga. Sam też pisze horrory i to całkiem niezłe. Jednym z nich są „Rogi”, które już niedługo wejdą na ekrany amerykańskich kin. Rzecz skupi się wokół historii chłopaka, któremu pewnego dnia wyrastają tytułowe rogi. Dodajmy, że nasz rogaty bohater jest podejrzany o gwałt, a dziwaczne zmiany na ciele pomogą mu dotrzeć do prawdy dotyczącej domniemanej ofiary. W roli głównej - były Harry Potter, czyli Daniel Radcliffe.