2009.11.04// A. Ścibiorek
Graffiti to napisy, prace bądź symbole, które zamieszczane są na ścianach i murach. Zazwyczaj graffiti są wyrazem buntu i powstają w sposób nielegalny. Zazwyczaj, bo coraz częściej graffiti jest piękną sztuką i tworzone jest na zlecenia. Przeczytaj także: Niesamowite graffiti - GALERIA » Istnieje kilka technik wykonywania graffiti. Główne to malowanie „z ręki” za pomocą samych farb w sprayu oraz malowanie z pomocą szablonów czyli pokrywanie farbą wolnych powierzchni wokół szablonu. Czasem graffiti wykonywane jest za pomocą pędzla i farb akrylowych, jednak mimo wszystko dąży się do zachowania efektu uzyskiwanego za pomocą sprayu.
Pisanie i malowanie na murach ma swoje początki już w starożytności. W Atenach pojawiały się napisy ośmieszające Macedończyków, w Rzymie krytykujące polityków i cezarów – nawet samego Nerona. Równie często jak hasła polityczne pojawiały się słowa uwielbienia na sportowców, heter i innych osób.
Przeczytaj także: Mona Lisa w nowej odsłonie »Początki dzisiejszego graffiti sięgają przełomu lat 60. i 70. XX wieku, kiedy to popularnością zaczęły się cieszyć tzw. tagi, czyli wykonywane flamastrem lub farbą stylizowane zapisy imion bądź pseudonimów grafficiarzy, którzy w ten sposób znakowali teren. Rozpowszechnienie farb w sprayu umożliwiło szybki rozwój grafficiarstwa. Malowidła stały się większe, bardziej kolorowe – bardziej zauważalne.
Piękne?
.. niesamowite..
niepowtarzalne..
Kiedy w Polsce pojawiły się pierwsze graffiti? Trudno to jednoznacznie określić. Na pewno w czasach okupacji rosyjskiej, powstania listopadowego na ulicach Warszawy pojawiały się malowane na murach hasła zachęcające do walki. I i II wojna światowa również obfitowały w ten rodzaj zachęty do walki, a malowanymi hasłami ośmieszano okupanta.
Zobacz także: Miasto z wykałaczek to też sztuka »Kolejny okres rozwoju graffiti to początki lat 80tych – okres stanu wojennego. W wielu miastach zaczęły się pojawiać prace wykonywane za pomocą szablonów lub pędzla. Zaczęły się tworzyć grupy, które przyczyniły się do spopularyzowania graffiti.
Niedojrzały wandalizm..
..a może..
prezentacja talentu?
Lata 1992-1994 to nowa fala graffiti. Pojawienie się na rynku pierwszych farb w sprayu rozpowszechniło naścienne malarstwo. Wielu grafficiarzy odeszło od stosowanej wcześniej techniki szablonowej i rozpoczęło przygodę ze sprayem. Rozpowszechnieniu tej formy malarstwa sprzyjały organizowane festiwale i pojawienie się na rynku młodzieżowych gazet.
Przeczytaj także: Piłkarzyki jako sztuka nowoczesna » W ostatnich latach graffiti nie jest tylko wyrazem buntu, ale coraz częściej sztuką i chęcią pokazania swoich umiejętności. Niektóre graffiti, tworzone przez niedojrzałą młodzież często dewastują budynki i tym samym cała okolicę, ale coraz częściej graffiti jest sposobem na zaprezentowanie siebie jako artysty. Często też grafficiarze przyjmują zlecenia na umieszczenie swoich prac na budynkach firm bądź punktów handlowych, co w ten sposób tworzy niecodzienną i zwracającą uwagę reklamę zewnętrzną.
Zachwycające
graffiti
wielkoformatowe