2012.09.16// D. Jędrzejewska
Nieoficjalnie mówi się, że Frederick Forsyth jest najbogatszym pisarzem na świecie. To jeden z najsłynniejszych twórców powieści sensacyjnych na całym świecie. Jego książki u nas w Polsce święciły swego czasu swe triumfy, przez co w niejednym domu Forsyth jest honorowym gościem na półkach z książkami zakupionymi gdzieś w okolicach lat 90. To pisarz także chętnie ekranizowany, a filmy na postawie jego powieści przeważnie w szybkim tempie awansowały do miana hitu. Sama biografia Forsytha jest brawurowo filmowa. Pisarz ten już w wieku lat 17 uzyskał licencję pilota, a dwa lata później latał w RAF.
Frederick Forsyth
Frederick Forsyth
The Dogs of War
Pracował też w agencji prasowej Reutera, a także w BBC jako korespondent wojenny. Włada wieloma językami, między innymi: francuskim, niemieckim, rosyjskim i hiszpańskich. Znany jest ze swoich poglądów politycznych – to zdeklarowany konserwatysta, przeciwnik Unii Europejskiej. Jedną z najsłynniejszych jego powieści stał się już jego debiut – „Akta Odessy” wydane w roku 1972. To jednak książka napisana dwa lata później zrobiła wielką furorę – „Psy wojny” okazały się wielkim, wydawniczym hitem. Fabuła skupiała się na zamachu stanu zorganizowanym w fikcyjnym afrykańskim państwie Zangaro przez specjalny oddział najemników. Akcję przeprowadzono na zlecenie szefa brytyjskiego koncernu górniczego, który chciał przejąć kontrolę nad tamtejszymi złożami platyny.
The Dogs of War
The Dogs of War
The Fourth Protocol
W powieści tej Forsyth udowodnił, jak mistrzowsko potrafi łączyć rzeczywistość z fikcją, przeplatać wydarzenia autentyczne z wymyślonymi i dzięki temu konstruować sugestywne, a jednocześnie pełne napięcia fabuły. Pisarz, tworząc wydarzenia znane z „Psów wojny”, wzorował się na historii Gwinei Równikowej – świetnie odzwierciedlił tamtejsze realia, zarysował problem międzynarodowego handlu bronią czy najemnictwa. Całość napisał dziennikarskim stylem, przez co powieść czyta się wartko, ekspresowo zagłębiając w kolejne wątki.
The Fourth Protocol
The Fourth Protocol
The Jackal
Temat podchwyciło również kino. „Psy wojny” zekranizowano w 1980 roku. Rolę najemnika odegrał Christopher Walken. Co prawda fabułę „wyczyszczono” z pobocznych wątków, jednak produkcja osiągnęła spory sukces. Wyreżyserował ją John Irvin, znany również z produkcji wojennych „Hamburger Hill” i „Kiedy ucichną działa”, sensacyjnego „Jak to się robi w Chicago” z Arnoldem Schwarzeneggerem czy „Anioła zemsty” z Forestem Whitakerem i Jeremym Ironsem. Dobrą obsadą może się również poszczycić film pt. „Czwarty protokół” z 1989 roku, również nakręcony na podstawie prozy Forsytha. Główne role zagrali tu Michael Caine oraz Pierce Brosnan. Tym razem rzecz dotyczyła tajnych służb radzieckiego wywiadu. Z pomocą swojego agenta chciano zrealizować szaleńczy plan wywołania wybuchu atomowego w amerykańskiej bazie lotniczej.
The Jackal
Wspominając najlepsze książki Forsytha i ekranizacje jego twórczości, nie można nie wspomnieć o „Szakalu” nakręconym na podstawie powieści pt. „Dzień szakala”. Film trafił do kin w roku 1997, a dzisiaj wciąż możemy go sobie przypominać przy okazji licznych powtórek w telewizji. Zagrali tu – Bruce Willis i Richard Gere, całość wyreżyserował Michael Caton-Jones, a film ten był zdecydowanie jego największym sukcesem. Rosyjski wywiad, FBI, zawodowy morderca, wartka akcja i pieczołowicie budowane napięcie – to musiało się sprawdzić. Film, jak w przypadku innych ekranizacji tego pisarza, zgubił poboczne wątki, skupiając się na meritum. Z całym szacunkiem dla genialnej twórczości Forsytha, na dobre mu to wyszło.