2014.08.03// D. Jędrzejewska
W dzisiejszych czasach trudno mówić już o sztywnym podziale gatunkowym literatury. Wszystko się już przecież wymieszało. Nierzadko do księgarń trafiają osobliwe mieszanki stylistyk, gdzie horror łączy się z romansem, powieść obyczajowa z fantastyką czy kryminał z science-fiction. Literatura fantastyczna, niegdyś funkcjonująca gdzieś na obrzeżach, traktowana przez krytyków po macoszemu, często odrzucana, dziś przeżywa swój rozkwit. Ma do zaoferowania swojemu czytelnikowi zaskakujące formy i historie, stając się jednocześnie pięknym hołdem złożonym wyobraźni.
Już wkrótce polski czytelnik będzie mógł się nacieszyć fantastyką przekraczającą granice i konwencje.
Guillermo Del Toro
A to za sprawą wydawnictwa Zysk i S-ka, które rusza z nową serią wydawniczą. Oto Chimaera, pod której szyldem trafią do polskich księgarń książki wymykające się jednoznacznej klasyfikacji, jednocześnie mocno umieszczone w stylistyce fantastycznej. Wśród proponowanych powieści znajdą się tu między innymi dzieła stworzone przez dwójkę rewelacyjnych reżyserów - Guillermo Del Toro i Davida Cronenberga. Ten pierwszy znany jest z wybujałej, komiksowej wyobraźni bez granic („Hellboy”, „Labirynt Fauna”, „Pacific Rim”), drugi z kolei proponuje kino intelektualne, ale jednocześnie dziwaczne, straszne, niepokojące, pełne „chorych” pomysłów („Nagi lunch”, „Pająk”, „Mucha”, „Wideodrom”).
The Strain (Wirus)
Guillermo Del Toro swoją serię książek napisał wraz z Chuckiem Hoganem. Motywem splatającym tu fabułę jest wirus. Pomyślicie: to już było! My mówimy: nie w takiej postaci! Epidemia u Del Toro zamienia bowiem ludzi w wampiry. Pierwszą książką z serii będzie „Wirus”. Warto wspomnieć, że reżyser jest zafascynowany wampirami od dziecka. Już wtedy wyjątkowo łapczywie pochłaniał wszystko w temacie, włącznie z mało znanymi osiemnastowiecznymi dziełami. Seria książek napisana wraz z autorem thrillerów, Hoganem, jest wyrazem tej fascynacji. „Wirus” będzie miał swoją premierę w najlepszym czasie z możliwych. Otóż już wkrótce na stacji FOX zadebiutuje całkiem świeży serial nakręcony na podstawie tej powieści.
David Cronenberg
Nie tylko jednak Del Toro uświetni wkrótce polski rynek wydawniczy. Bardzo ciekawie zapowiada się debiutancka powieść wspomnianego Davida Cronenberga, jednego z najbardziej kontrowersyjnych i prowokujących reżyserów współczesnego kina. Przypomnijmy sobie jego „dziwaczną” i genialną zarazem „Muchę”, która była zdolna przestraszyć i zapisać się w pamięci całych pokoleń. Cronenberg nadal jest w dobrej formie. Jego ostatni film pt. „Mapy Gwiazd” został świetnie przyjęty przez krytykę i ciepło odebrany na festiwalu w Cannes zarówno przez recenzentów, jak i publikę. Jego powieść najprawdopodobniej zapewni nam prawdziwą ucztę dla wyobraźni.
Andrew Pyper
W serii Chimaera ukaże się również nieprzewidywalny horror pióra Andrew Pypera pt. „Demonolog” w ambitny sposób nawiązujący do „Raju utraconego” Johna Miltona, opowiadający o prastarej sile, która znalazła przejście do naszego świata i przybrała autentyczną formę. Teraz nieustannie towarzyszy bohaterom książki. Do rąk polskich czytelników trafi również powieść fantasy Anny Kendall z cyklu „Kroniki Duszorośli” pt. „Na drugą stronę”, która przedstawi losy dorastającego chłopca obdarzonego zdolnością podróżowania między światem żywych a umarłych.
Myke Cole
Wśród dalszych zapowiedzi znajdziemy takie smaczki, jak: ilustrowany artbook do nadchodzącej gry „Assassin’s Creed Unity”, „X-Com” Myke’a Cole’a o elitarnym oddziale komandosów obdarzonych supermocami (mieszanka X-Menów i „Helikoptera w ogniu), Steelheart” Brandona Sandersona, w którym główny bohater wyrusza wraz z grupą asasynów przeciw wszechmocnemu złoczyńcy, „Zombie Nation” ?ystene’a Stene’a czyli umarlaki w pełnej krasie, „Pandemia” Jany Wagner jako akcent postapokaliptyczny i inne, soczyste, fantastyczne publikacje. Czy jesteście na to gotowi?