2014.04.02// D. Jędrzejewska
Marzy ci się wielka kariera? Zacznij czytać! Sięgaj jednak nie tylko po naszprycowane dobrymi radami popularne poradniki, ale także po dobrą, krwistą literaturę. Tam bowiem, w odmęcie ciekawych historii i zakręconych fabuł, odnajdziesz prawdę. Jaką? Być może dowiesz się, jak być dobrym i nieustępliwym w biznesie, jak zostać człowiekiem sukcesu, ale również, czym grozi kariera, a co gorsza – praca w korporacji. Wyciągaj wnioski, myśl i się inspiruj. Masz jeszcze czas, by zadbać o swoje życie zawodowe. Ale czy na pewno tego chcesz?
Joseph Heller, Coś się stało
Zacznijmy od przykładu naprawdę gorzkiego humoru. Oto mamy powieść Josepha Hellera, autora słynnego „Paragrafu 22” naśmiewającego się z okrutnych absurdów naszego świata. Bohaterem powieści „Coś się stało” jest człowiek, który ma naprawdę wszystko – robi świetną karierę, po pracy wraca do dużego domu w eleganckiej dzielnicy, ma piękną żonę, dzieci i kochanki. Jest też prawdziwym przystojniakiem. A jednak coś w jego życiu nie gra. Towarzyszy mu strach, frustracje, niepokojące uczucia. Skąd się biorą?
Joshua Ferris, I tak doczekaliśmy końca
Prozę Joshuy Ferrisa nie raz przyrównuje się do twórczości Josepha Hellera. Być może to nadużycie (Heller to w końcu światowa czołówka), ale gorycz płynąca z historii obu pisarzy ma przecież ze sobą wiele wspólnego. „I tak doczekaliśmy końca” przedstawia na podstawie historii pewnej agencji reklamowej mechanizm działania korporacji, wraz ze wszystkimi jego trybikami i śmiesznostkami. „Każde biuro jest rodzaj rodziny” – pisze autor, by potem wylać na tę tezę przesiąkniętą cynicznym humorem czarę goryczy.
Bret Easton Ellis, American Psycho
Kontrowersyjna, wciągająca, brawurowa książka, która opowiada przerażającą historię pewnego człowieka sukcesu. Głównym bohaterem jest tu Patrick Bateman, dwudziestosiedmioletni nowojorczyk, osiągający ogromne sukcesy w zarządzie firmy Pierce & Pierce na Wall Street, mieszkający w luksusowym apartamencie i zarabiający kupę kasy. Patrick ma jednak poważny defekt psychiczny. Jest mordercą, który zabija z najstraszniejszego z możliwych powodów – dla zabawy, ulgi, dobrego samopoczucia. Ta książka to dziwaczna fantazja na temat zblazowania i pustki towarzyszącej młodym ludziom biznesu.
Cosmopolis, Don DeLillo
Don DeLillo to z jednej strony świetny psiarz, z drugiej natomiast – niepoprawny frustrat wciąż rozpatrujący absurdalne schematy działania naszego świata i marne pobudki kierujące współczesnym społeczeństwem. Bohaterem jego „Cosmopolis” jest 28-letni nowojorski miliarder. Powieść wnika w jego myśli, drobiazgowo opisuje sposób działania, podejście do świata i licznych frustracji. Z historii tej rodzi się być może paranoiczne, albo chyba dotkliwie autentyczne studium współczesnego świata sukcesu – tak naprawdę chaotycznego i bezcelowego.
Douglas Coupland, Poddani Microsoftu
“Poddani Microsoftu” to wyjątkowo ciekawa rzecz, choć oczywiście dołująca. Jest czymś w rodzaju pamiętnika testera programów Microsoft. Drobiazgowo odsłania sposoby działania ogromnej firmy, gdzie najistotniejszym celem jest zdążyć z wykonaną robotą przed dealinem. Wydawca w ten sposób rekomenduje swoją książkę: „Przerażający opis zdehumanizowanego świata pracoholików, kalek uczuciowych, ludzi praktycznie pozbawionych tożsamości, którzy absolutnie wszystko: zdrowie, czas, życie osobiste - poświęcają na ołtarzu firmy i jej bóstwa, Billa Gatesa.” Brzmi zachęcająco? To dobrze. Warto po nią sięgnąć i zadławić się okrutną prawdą.
Max Barry, Korporacja
Kolejna powieść o wielkiej korporacji. Tym razem jest to firma Zephyr, która zajmuje się wszystkim i niczym jednocześnie. Co ciekawe, sami pracownicy nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, co tak właściwie tam robią. Stosunki między pracownikami i zarządem nie rysują się optymistycznie. Frustracja się pogłębia, niesprawiedliwości się mnożą. Ale ty, jako mały trybik całej tej wielkiej machiny, nie jesteś w stanie nic zmienić, nic zrobić, czujesz się naprawdę bezsilny. I co teraz poczniesz? Gdzie pójdziesz? Co zrobisz?
Mario Puzo, Ojciec Chrzestny
Jeśli chcesz naprawdę dowiedzieć się czegoś o prowadzeniu biznesu, szczególnie tego rodzinnego, nie możesz przegapić tej kultowej książki. Tradycja, honor, chciwość, szczerość, mafia, dobra historia, a przede wszystkim katalog zasad –kultowa powieść Mario Puzo tylko pozornie cię nie dotyczy. Sięgnij po nią, zanim weźmiesz się zaczytanie dołujących historii o pracy w korporacjach. Bo to naprawdę cię czegoś nauczy.