2015.01.03// D. Jędrzejewska
Chciałbyś od nowego roku zmienić swoje życie? Pędzisz do biblioteki lub księgarni, by przebrać całą ofertę przeróżnych poradników i „cudownych” książek z receptą na sukces i lepszą egzystencję? Być może nie wiesz, ale fikcja literacka ma znacznie większą moc oddziaływania niż typowe poradnikowe publikacje pisane przez natchnionych Amerykanów, którzy już sukces osiągnęli. Wielkie, czasem szokujące historie, opowieści, które wzruszają, zdumiewają i dają do myślenia, a w ostateczności realnie wpływają na nasze życie – to wszystko znajdziemy w twórczości świetnych pisarzy. Oto nasza propozycja książek, które powinieneś nadrobić w tym roku, by zmienić spojrzenie na własne życie.
Kurt Vonnegut, Kocia kołyska
Pomysł na tę książkę jest dość niezwykły. Otóż w bardzo zabawny, komiczny sposób opowiada ona o współtwórcy bomby atomowej. Zaśmiewając się na krótkich, wypełnionych ironią rozdzialikach, tak naprawdę czujemy dogłębną gorycz. Książka bowiem w lekkiej formie zadaje wiele ważnych pytań: między innymi o moralność nauki, autodestrukcyjny sposób życia współczesnego człowieka, czy sens religii. Mimo że „Kocia kołyska” została napisana w reakcji na zimną wojnę, dziś jej wymowa jest nadal aktualna – niezależnie od kraju pochodzenia czytelnika i jego życiowych doświadczeń.
Chuck Palahniuk, Niewidzialne potwory
Ta książka to dzieło niezwykle niepokojące i brutalne. To inteligentny traktat o przemijaniu, naszej walce ze starością, „celebrytyzmie”, powierzchowności ludzkich relacji, masek, które zakładamy na potrzebę zaistnienia w społeczeństwie, konsumpcjonizmu i presji, by być pięknym. Palahniuk zmusza nas do refleksji w dość ekscentryczny sposób – jego pisanie jest mocne i krwiste. Zakończeniem wywraca do góry nogami wszystko to, co napisał wcześniej i daje nam w ten sposób po twarzy.
Truman Capote, Z zimną krwią
Oparta na faktach powieść Trumana Capote to niemalże reporterska relacja. Przedstawia ona historię morderstwa pewnej szczęśliwej rodziny oraz proces oprawców. Szczegółowy opis tej lokalnej, ale szokującej i wyjątkowo brutalnej zbrodni daje wiele do myślenia na temat kondycji myśli ludzkiej i bezsensowności pewnych wydarzeń, które siłą rzeczy budzą w nas bunt i oburzenie. Podczas lektury warto mieć na uwadze, że pisanie tej książki wykończyło psychicznie jej autora, który zbyt emocjonalnie zaangażował się w tę sprawę.
Stephen King, To
Wydaje się, że twórczość Stephena Kinga stanowi wyłącznie niezobowiązującą rozrywkę. To nieprawda. Mistrz horroru w szczytowym okresie swojej kariery tworzył niepokojące historie, w których za pomocą przedstawienia sił nadprzyrodzonych, demonów i potworów, regularnie zaglądał do naszej duszy. To, co tam znajdywał, bywało nie raz straszniejsze niż najbardziej ohydne kreatury znane z horrorów. Nie inaczej jest w przypadku „To”, książce która tak naprawdę opowiada o mocy traumy i pamięci, a także obrzydliwości, która kryje się w zbiorowej mentalności mieszkańców małych miasteczek.
Max Brooks, World War Z
Tak, wierzcie lub nie, ale książka o zombiakach naprawdę może zmienić wasze życie. A to dlatego, że nie chodzi w niej jedynie o zjadanie ludzkich mózgów, ale niepokojące podziały kulturowe, polityczne, wojny, konflikty, które wydają się zaledwie małym szczegółem w obliczu zagłady całego świata. Niewielu czytelników traktuje książkę Maxa Brooksa z powagą. A szkoda. To bowiem współczesna wersja „Dżumy” Camusa, parabola zachowań społecznych w zetknięciu twarzą w twarz z globalnym niebezpieczeństwem.
Fiodor Dostojewski, Zbrodnia i kara
Na koniec klasyka, dzieło, które trzeba przerobić, chcąc wejść w wiek dojrzały i naprawdę czegoś się dowiedzieć o ludzkiej duszy. Powieść to gruba, nieco archaiczna, zniechęcająca, ale wielka w przesłaniu i dobitnie mądra. Nie ma lepszego studium funkcjonowania ludzkiego umysłu wobec popełnionej przez niego zbrodni.