2013.09.29// D. Jędrzejewska
Alkohol jest nieodłączną częścią życia. Nic dziwnego więc, że jest również nieodłączną częścią literatury. Wielu pisarzy nie wylewało za kołnierz, a ślady znajomości rodzajów trunków i drinków odznaczyły się w ich twórczości. Interesujący, smaczny drink dodaje bohaterowi klasy, ekskluzywności, odwagi. Często niesie w sobie symboliczne przesłanie. Jeśli masz zatem ochotę, by poczuć się jak jedna z postaci literackich, nie ma nic prostszego – przyrządź sobie po prostu dobrego drinka.
Drink Gimlet, Philip Marlowe w „Długim pożegnaniu” Raymonda Chandlera
„Długie pożegnanie” to jeden ze słynnych kryminałów napisanych przez Raymonda Chandlera. Głównym bohaterem i narratorem jest tu oczywiście legendarny detektyw Philip Marlowe. Tytuł powieści jest nawiązaniem do niełatwej relacji detektywa z przypadkowo poznanym niegdyś bohaterem wojennym, teraz alkoholikiem – Terrym Lennoxem. Na kartach książki pojawia się Drink Gimlet. Jak go przyrządzić?
Składniki: - gin (100 ml)
- sok z limonki (30 ml)
- lód
Biały Anioł, Holly Golightly w „Śniadaniu u Tiffany’ego” Trumana Capote
Holly Golightly to jedna z najbardziej intrygujących żeńskich postaci amerykańskiej literatury. Wzbudzająca męską fascynację rezolutna dziewczyna do towarzystwa bierze udział w niejednym przyjęciu, ma również całą masę znajomości. Drinki popija z klasą i beztroską. Przepis na Białego Anioła jest prosty. Połowa wódki, połowa Martini – całość zmieszać w shakerze i gotowe. Elegancki biały drink potrafi szybko uderzyć do głowy.
Jack Rose, Jack Barnes w „Słońce też wschodzi” Ernesta Hemingwaya
O problemach alkoholowych Ernesta Hemingwaya wiedzą wszyscy choć trochę zainteresowani klasyką literatury. Noblista oprócz pisania, większość czasu spędzał w knajpach. W ten sposób przepił znaczną część swojego życia. Nic dziwnego, że w jego twórczości pojawia się motyw alkoholu. Alkoholikiem jest choćby główny bohater powieści „Słońce też wschodzi”, Jack Barnes zakochany w Lady Ashley, który od problemów ucieka w zabawę z przyjaciółmi i aktywne spożywanie trunków. Jack Rose, w którym się smakuje, to prosty drink składający się zaledwie z trzech składników:
Składniki: - 45 ml brandy
- sok z połowy cytryny
- 1 łyżeczka grenadiny
Mint Julep, Daisy Buchanan w „Wielkim Gatsbym” Francisa Scotta Fitzgeralda
Od alkoholu nie stronił również F.S.Fitzgerald. Opary alkoholowej libacji można wyczuć również w jego najsłynniejszej książce pt. „Wielki Gatsby”. Fabuła opowiada o czasach upadku moralnego w Stanach Zjednoczonych (lata 20. XX wieku) i okresie prosperity gospodarczej. Główni bohaterowie bywają na bankietach, wystawnych przyjęciach i raczą się drinkami. Oto drink książkowej famme fatale, Daisy (uwaga, podawać mocno schłodzony!)
Składniki: - świeże listki mięty
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka wody
- kruszony lód
- 50 ml whisky
- 1 plasterek cytryny
Gin Rickey, Jay Gatsby w „Wielkim Gatsbym” Francisa Scotta Fitzgeralda
Główny bohater powieści również ma obowiązek kosztować wytrawnych drinków. W końcu jest milionerem (choć jeszcze niedawno był pucybutem), to on organizuje te wystawne przyjęcia. Jego drink, Gin Rickey, nie wymaga posiadania shakera.
Składniki: - 60 ml ginu
- ćwiartka limonki
- woda gazowana do uzupełnienia
- lód